Categories
 


Detailed information:

Okładka

Agnieszka Osiecka dzieciom

Author:Osiecka Agnieszka
Title:Agnieszka Osiecka dzieciom
Publisher:Nasza Księgarnia 2017
ISBN/EAN:9788310132444
Series:Z BIBLIOTEKI WYDAWNICTWA NASZA KSIĘGARNIA
Cover:Twarda
Category:Literatura dziecięca
Price EUR:11.60 €
Price USD:12.79 $
 Temporarily unavailable

 

DESCRIPTION:

Niezwykłe wydarzenie edytorskie. Wszystkie utwory, które Agnieszka Osiecka stworzyła dla dzieci, w jednym tomie z niepowtarzalnymi ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej.
W bajkowym świecie Agnieszki Osieckiej mieszka ptak Eugeniusz [?] Są dzieci w specjalnych okularach do oglądania bardzo małych snów. Są ? jak zwykle u Agnieszki ? jeziora mazurskie i Puszcza Piska, są mieszkańcy Mazur ze swoją kulturą i językiem, jest prawdziwa wieś Karwica Mazurska i znana tylko dzieciom Dolina Przeciągów. [?] Po niebie fruwa dużo ptaków i jeden samolot ? Ptakowiec, syn mewy. (Ze wstępu Daniela Passenta)
Osiecka dzieciom ? owszem. Dzieciom w każdym wieku. [?] Co zdanie to anegdota, językowy fikołek, przewrotny żart. Pyszna lektura. (Z laudacji Joanny Olech do wyróżnienia dorosłego jury DONG 2010)
Agnieszka Osiecka (urodzona 9 października 1936 roku, zmarła 7 marca 1997 roku) poetka, prozaik, autorka spektakli teatralnych i telewizyjnych, reżyser filmowy, dziennikarka, przede wszystkim jednak autorka ponad dwóch tysięcy tekstów. Studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Przez lata była związana między innymi ze Studenckim Teatrem Satyryków (STS), Polskim Radiem, Teatrem Telewizji (cykl ?Listy śpiewające?).
Tworzyła różne gatunki literackie: widowiska muzyczne, collage, monodramy, opowiadania (?Biała bluzka?), powieści (?Czarna wiewiórka?, ?Zabiłam ptaka w locie?), wspomnienia (?Szpetni czterdziestoletni?, ?Rozmowy w tańcu?), wiersze, teksty dla dzieci i młodzieży, słuchowiska radiowe, a nawet reklamy. Muzykę do jej piosenek komponowali wybitni twórcy muzyki rozrywkowej: Seweryn Krajewski, Krzysztof Komeda, Andrzej Zieliński, Katarzyna Gaertner, Zygmunt Konieczny i wielu innych. O jej teksty zabiegali liczący się w Polsce piosenkarze i aktorzy, a do swych ulubionych wykonawców zaliczała: Kalinę Jędrusik, Marylę Rodowicz, Magdę Umer, Seweryna Krajewskiego, Krystynę Jandę, zespół Skaldowie.
Otrzymywała liczne nagrody i odznaczenia w tym kilkanaście nagród i wyróżnień za piosenki na festiwalach w Opolu.
Dużo podróżowała, prowadziła bogatą korespondencję, fotografowała. W 1973 roku ze związku z dziennikarzem Danielem Passentem urodziła jedyną córkę Agatę.
Swą pierwszą książkę dla dzieci ?Dzień dobry, Eugeniuszu? wydała w Wydawnictwie ?Nasza Księgarnia? ? otrzymała za nią nagrodę specjalną w konkursie wydawnictwa.
Elżbieta Wasiuczyńska ? urodzona w 1966 roku, studiowała na ASP w Krakowie w pracowni malarstwa Juliusza Joniaka (dyplom w 1991 roku) i w pracowni książki i typografii Romana Banaszewskiego (dyplom w 1994 roku nagrodzony Medalem Rektora). Zajmuje się grafiką użytkową i ilustracją. W Polsce zilustrowała 21 książek. Ma na swoim koncie liczne wyróżnienia, m.in. w konkursie Pro Bolonia 2001 za ilustracje do opowiadań ?Pan Kuleczka? Wojciecha Widłaka i po raz drugi w tymże konkursie w 2002 roku za książkę autorską ?Miau-Miau? (również nagroda jury dziecięcego). Ponadto otrzymała wyróżnienia: w konkursie Vidical 2005 za projekt ?Kalendarza pod psem?, na Biennale Ilustracji w Aki Town w Japonii za ilustracje do autorskiej książki ?Podróż? oraz w konkursie ?Świat przyjazny dziecku? za książkę ?Bajka o ślimaku Kacperku? Małgorzaty Strzałkowskiej. Zdobyła również wiele nagród, w tym nagrodę za ilustracje do kalendarza w konkursie Vidical 2003 oraz ?Bronze medal? International Calendar Exibition Stuttgart 2006 za ilustracje do ?My first calendar Heye?. Polska Sekcja IBBY przyznała artystce nominację w konkursie Książka Roku 2005 i nagrodę jury dziecięcego za ?Trzy świnki? Zofii Staneckiej oraz wyróżnienie w tymże konkursie w 2007 roku za ilustracje do książki ?ZOO? Jarosława Mikołajewskiego, a w 2009 roku główną nagrodę graficzną za książkę autorską ?Mój pierwszy alfabet?.
Współpracuje ze ?Świerszczykiem? i z ?Dzieckiem?. Projektowała nadruki na ubranka i bilboardy dla marki Endo.

Copyright © by International Publishing Service Sp. z.o.o. (new)

Mazowsze_logo
BMnet - tworzenie oprogramowania - 2004, 2009  Admin login